דלג לתוכן הראשי

יאנינה באומן ,בת ,16 במחבוא במקלט מתחת למשרדי חברה מסחרית גרמנית בוארשה
האומנת הפולנית הנוצרייה של יאנינה באומן , בת 16 , הצליחה למצוא עבורה מקום מחבוא במקלט נטוש והרוס מתחת לבניין של חברת סחר גרמנית בוארשה.

השוער הפולני של הבניין , קאזיק הוא שדאג לעשרות היהודים שהתגוררו במקלט.

החברה הגרמנית , שמשרדיה היו בקומת הקרקע, עבדה יום-יום מ8 בבוקר עד 4 אחר הצהרים . בשעה זו יצאו העובדים הגרמנים והשוער קאזיק נעל את השער ולא פתחו אלא ביום המחרת. עבודתו של השוער קאזיק למען החברה הגרמנית שימשה רק מסך עשן שחיפה על פעילויות סודיות שונות ומגוונות שלו. אחת מאותן פעילויות הייתה הסתרת יהודים , לא שניים או שלושה , אלא עשרות.

"בשעות העבודה של החברה הגרמנית חייבים היינו להצטופף בתחום המחיה שלנו במקלט ולא להקים רעש. אבל גם אחרי השעה ארבע היינו צריכים להיזהר לא להרעיש למעלה מן המידה, שכן היה משמר גרמני שהוצב ממש מול הבית".  המשמר הגרמני נדרש לשמור על המשרדים של החברה הגרמנית שסיפקה אספקה לצבא הגרמני בפולין .

"השוער קאזיק ואמו עשו בסתר את כל הקניות למעננו, והביא הכול יום-יום אחרי השעה ארבע. רק אז יכולנו לבשל ולאכול כלבבנו.

לילה אחד נתגלה המחבוא במקלט הנסתר על ידי אנשי מילציות פולניים שעבדו עם הנאצים . היהודים שהסתתרו במחבוא נתנו להם את כל כספם ועוד תכשיטים וזהב רבים על מנת שיאפשרו להם לברוח מיד מבלי להסגירם לנאצים."

קאזיק השוער הצליח להשיג להם מקלט חדש ומעופש במרתף בעיר העתיקה של וארשה . המרתף היה שייך לאנשי המחתרת הפולנית והיה מסוכן לשהות שם. אחר כך, הועברה יאנינה בזהות שאולה למשפחה פולנית נוצרית בראדושק.

מאוחר יותר הועברה יאנינה למשפחה נוצרית אחרת בוארשה , שם נלכדה ע"י הנאצים במהלך המרד הפולני . אבל הקצין הנאצי שלכד אותה לא ידע כי היא נערה יהודייה והיא נשלחה למחנה מעצר של פולנים שגורשו מוארשה .

בדרך לא דרך הצליחה יאנינה להימלט ממחנה המעצר ולמצוא מקלט בכפר קטן אצל איכרים פולנים שלא חשדו בה כלל כי היא יהודייה והאמינו כי היא פולניה נוצרייה , אחת מלוחמות המחתרת הפולנית שנלכדו בוארשה.   בהכירה את ספר התפילות הנוצרי אותו למדה בביה"ס הפולני בעבר הצליחה יאנינה להתחזות היטב כנוצרייה ואף ביקרה קבוע בכנסייה של הכפר והתפללה שם בהתלהבות לכאורה כנוצרייה אדוקה.

יאנינה באומן
חורף בבוקר
זמורה-ביתן , 1990

 Janina Bauman
Winter in the morning 1986


עמודים 132-133

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…